Ziua Naţională a Lecturii – 15 februarie 2022

      Niciun comentariu la Ziua Naţională a Lecturii – 15 februarie 2022

„Când înveţi să citeşti, devii liber pentru totdeauna.” – Frederick Douglass

Ziua Naţională a Lecturii – 15 februarie 2022

A fost aleasă data de 15 februarie pentru a marca Ziua Naţională a Lecturii, deoarece reprezintă ziua de naştere a două mari personalităţi ale României: Titu Maiorescu şi Spiru Haret. Cu acest prilej, la Școala Gimnazială „Sfântu Andrei” Sărmaș s-au desfășurat activități culturale, sociale și educaționale prin care s-a evidențiat importanța lecturii. Scopul acestora a fost de promovare și încurajare a lecturii. La nivel gimnazial, ne-am bucurat de o activitate deosebită organizată de Inspectoratul Școlar Județean Harghita, la nivelul disciplinei Limba și literatura română – „Provocare la lectură” – Ora de limba și literatura română … altfel. Îi mulțumim din suflet doamnei inspector școlar, Manuela Nicoleta Stângă pentru organizare, implicare și pentru tot sufletul depus! Invitații, jos pălăria! Felicitări organizatorilor și invitaților! Noi suntem de părere că nu există plăcere mai mare decât cititul și că o carte este un dar la existenței. Indiferent de gusturile literare, lectura trebuie să facă parte din viețile noastre, deoarece prin intermediul ei reușim să ne lărgim perspectiva asupra lumii, ne sprijină dezvoltarea personală, ne hrăneşte spiritul și imaginaţia, ne motivează și ne încurajează întotdeauna, fiind alături de noi pe drumul vieții.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *